Cyfrowe RTG w pracowni diagnostyki obrazowej w Szprotawie 2018-07-03

W Nowym Szpitalu w Szprotawie został oddany do użytku cyfrowy aparat RTG. Z nowego aparatu mogą korzystać nie tylko pacjenci szpitala ale także osoby kierowane na badania przez lekarzy rodzinnych. Aparat wykonuje zdjęcia w cyfrowej jakości, dzięki czemu są one bardziej precyzyjne.

W uroczystym oddaniu do użytku nowego aparatu wziął udział burmistrz Szprotawy Józef Rubacha, przewodniczący rady miasta, prezes GNSH Marcin Szulwiński, zarząd szpitala oraz pracownicy.

Nowy aparat pracuje w systemie radiograficznym z cyfrową detekcją obrazu. Jego częścią jest stół radiograficzny oraz specjalny statyw do zdjęć klatki piersiowej, układu mięśniowo – szkieletowego i jamy brzusznej. Obraz uzyskiwany poprzez system cyfrowy jest zdecydowanie lepszy niż w przypadku systemu analogowego. Dodatkowo dzięki cyfrowej obróbce, np. zbliżeniom możliwa jest dokładniejsza diagnoza nawet drobnych urazów. Z jednej ekspozycji, tzn. jednego zdjęcia można uzyskać obraz tkanek miękkich jak i kostnych. Za pomocą myszki i klawiatury komputera można ustawić poziom zaczernienia, kontrastu czy powiększać obraz. Inna ważna dla pacjentów informacja to mniejsza ekspozycja na promieniowane ze względu na wyeliminowanie konieczności powtórzeń nieudanych zdjęć. Wyniki badań nagrywane są na płytę CD i w takiej formie otrzymuje je pacjent. Kolejna dobra informacja dla pacjentów, to krótszy czas oczekiwania na wyniki badania RTG, ponieważ w technice cyfrowej wyeliminowana jest cała obróbka chemiczna filmu.

Pracownia RTG w szpitalu w Szprotawie wykonuje zdjęcia 24 godziny na dobę na potrzeby oddziałów szpitalnych oraz izby przyjęć. Jeszcze w tym roku szpital zakupi do pracowni diagnostyki obrazowej nowy aparat USG.