Nowoczesny sprzęt na bloku operacyjnym w Olkuszu 2018-06-25

Nowy Szpital w Olkuszu kupił nowoczesny sprzęt do zabiegów chirurgicznych. Na blok operacyjny została już dostarczona nowa kolumna do zabiegów laparoskopowych. Jesienią wyposażenie bloku operacyjnego zostanie uzupełnione o nowoczesny zestaw do zabiegów ortopedycznych.

Zabiegi laparoskopowe od lat uznawane są za standard w diagnostyce oraz terapii narządów jamy brzusznej. Metoda stosowana jest najczęściej w ginekologii i przy chorobach układu trawiennego. W chirurgii klasycznej używany jest skalpel, natomiast w laparoskopii chirurg patrzy w monitor i operuje mikronarzędziami. Dla pacjentów najważniejsze jest to, że operacje wykonywane przy użyciu tego typu sprzętu są zabiegami małoinwazyjnymi, rzadko występują po nich powikłania a czas rekonwalescencji jest krótszy niż w przypadku operacji przeprowadzanych metodą klasyczną.

Laparoskopia w diagnostyce i leczeniu stosowana jest w olkuskim szpitalu od wielu lat. Placówka zdecydowała się na wymianę sprzętu na bardziej nowoczesny a przez to bezpieczniejszy dla pacjentów i personelu. Zakupiony za 440 tys. zł zestaw zawiera m.in.: monitor medyczny, diody Led, system kamer HD, który umożliwia wyświetlanie diagnozowanych czy operowanych narządów na monitorze. Szpital zakupił dwa oddzielne zestawy do laparoskopii dla chirurgów i dla ginekologów. Dodatkowe narzędzia w zestawie dla lekarzy ginekologów umożliwią wykonywanie szerszej gamy zabiegów endoskopowych u pacjentek oddziału ginekologicznego.  Uzupełnieniem wyposażenia bloku operacyjnego będzie nowa kolumna do zabiegów artroskopowych, która usprawni przeprowadzanie zabiegów z zakresu chirurgii urazowej, przede wszystkim stawów kolanowym i barkowym.

Modernizacja wyposażenia bloku operacyjnego jest częścią projektu, na który Nowy Szpital w Olkuszu otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu w szpitalu powstanie nowy blok operacyjny, sterylizatornia, zmodernizowane zostaną oddziały położniczy, pediatryczny i zakaźny. Suma otrzymanego dofinansowania wynosi 7,8 mln zł. Łącznie do 2020 r. szpital zainwestuje w modernizację placówki ponad 10 mln zł, z czego 2,5 mln zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu medycznego.