Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej. akceptuję

Grupa Nowy Szpital

Zdrowe szpitale dla pacjentów w całej Polsce

Aktualności

Marta Pióro - Rzecznik prasowy GNS
502 273 465 mpioro@nowyszpital.pl

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

Leczenie AMD w Kostrzynie n. Odrą w ramach umowy z NFZ 2018-06-11

Szpital w Kostrzynie n. Odrą od 23 maja br. realizuje umowę z NFZ na leczenie AMD - wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. 

Leczenie AMD, zaćmy i chorób siatkówki to główne specjalności kostrzyńskiej okulistyki. Dotychczas zabiegi z zakresu leczenia AMD były wykonywane w ramach leczenia komercyjnego. W kwietniu br. szpital został wystartował w konkursie ogłoszonym przez NFZ na program lekowy z tego zakresu i został wybrany, jako jedna kilku placówek w województwie lubuskim, która będzie prowadziła tego typu leczenie z ramach umowy z NFZ. 

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba niewielkiego obszaru w centrum siatkówki, który pozwala na widzenie szczegółów znajdujących się bezpośrednio w centrum pola widzenia. Główne objawy choroby: zamazane, niewyraźne i mniej ostre widzenie „na wprost”, jasna lub ciemna plama w centralnym polu widzenia, zniekształcony obraz oglądanych przedmiotów. Wczesne rozpoznanie choroby i zastosowanie odpowiedniego leczenia może spowolnić postęp choroby, a w niektórych przypadkach nawet poprawić funkcje wzroku. Obecnie dostępnych jest kilka metod leczenia AMD, które spowalniają postęp choroby i zapobiegają dalszej utracie widzenia. Jedną z nich jest podanie (iniekcja) odpowiedniego leku bezpośrednio do oka (doszklistkowo).

Kwalifikacji pacjentów do leczenia dokonuje lekarz okulista na podstawie badań, m.in. tomografii dna oka (OCT). Lekarz określa również liczbę i częstotliwość iniekcji. Informacji o leczeniu udziela poradnia okulistyczna w Kostrzynie n. Odrą codziennie, w godz. 7.30-15.00, tel. 41 240 19 50 lub w rejestracji ogólnej tel. 41 240 19 00. 

powrót